Zajęcie pasa drogowego
Uzyskanie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego
Procedura uzyskania zezwolenia na zajęcie pasa drogowego:
- Wniosek o wydanie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego (umieszczenie urządzenia, awaria, handel itp.) należy złożyć osobiście w siedzibie Miejskiej Służby Drogowej w Biłgoraju lub przesłać pocztą. Wszystkie informacje związane z procedurą uzyskania zezwolenia można uzyskać bezpośrednio w siedzibie MSD lub telefonicznie pod nr telefonu 846862864.
- Do wniosku należy dołączyć wymagane dokumenty.
- Po otrzymaniu zezwolenia na zajęcie pasa drogowego i spełnieniu warunków w niej zawartych, można przystąpić do prac budowlanych.
Wymagane dokumenty i załączniki:
- Szczegółowy plan sytuacyjny w skali 1:500 lub 1:1000, z zaznaczeniem granic i podaniem wymiarów planowanej powierzchni zajęcia pasa drogowego,
- Zatwierdzony projekt organizacji ruchu, jeżeli zajęcie pasa drogowego wpływa na ruch drogowy lub ogranicza widoczność na drodze albo powoduje wprowadzenie zmian w istniejącej organizacji ruchu lub pieszych.
- Ogólny plan orientacyjny w skali 1:10 000 lub 1:25 000 z zaznaczeniem zajmowanego odcinka pasa drogowego oraz informację o sposobie zabezpieczenia robót, jeżeli nie jest wymagany projekt organizacji ruchu.
- Pełnomocnictwo z dokumentem potwierdzającym wniesienie opłaty skarbowej – jeżeli wnioskodawca reprezentowany będzie w postępowaniu przez pełnomocnika.
- Miejska Służba Drogowa może wezwać wnioskodawcę do dostarczenia dodatkowych dokumentów wynikających z indywidualnego charakteru sprawy.
Opłaty:
Wysokość opłaty za zajęcie pasa drogowego zależy od zajętej powierzchni, czasu oraz celu zajęcia pasa. Aby obliczyć opłatę za zajęcie pasa drogowego (prowadzenie robót w pasie drogowym) należy pomnożyć liczbę metrów kwadratowych zajętej powierzchni pasa drogowego x stawkę opłaty za zajęcie 1 m2 pasa drogowego x liczbę dni zajmowania pasa drogowego. Pamiętać należy, że zajęcie pasa drogowego przez okres krótszy niż 24 godziny jest traktowane jak zajęcie pasa drogowego przez 1 dzień. Wysokość dziennych stawek opłat za zajęcie pasa drogowego określono w Uchwale Nr XVII/159/2020 Rady Miasta Biłgoraja z dnia 26 lutego 2020 roku.
Termin załatwienia sprawy:
Realizacja sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinna nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej - nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.
Tryb odwoławczy: Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Zamościu – odwołanie składa się w terminie 14 dni od dnia odbioru decyzji za pośrednictwem Miejskiej Służby Drogowej w Biłgoraju.
Uwagi:
Zgodnie z ustawą o drogach publicznych, za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia zarządca drogi wymierza karę pieniężną w wysokości dziesięciokrotności opłaty. Wniosek musi zawierać wszystkie wymagane informacje oraz wskazane wyżej dokumenty, które stanowią podstawę do wydania decyzji administracyjnej. W przypadku braku informacji lub kompletu dokumentów wnioskodawca zostanie wezwany do ich uzupełnienia w określonym terminie. Nieuzupełnienie ich w terminie skutkować będzie pozostawieniem wniosku bez rozpoznania. Wnioskodawca jako zajmujący pas drogowy ma obowiązek: zapewnić bezpieczne warunki ruchu oraz przywrócić pas do poprzedniego stanu użyteczności w określonym terminie.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. kodeks postępowania administracyjnego (t. j. Dz.U. z 2024 r., poz. 572).
- Ustawa z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (t. j. Dz. U. z 2024 r., poz. 320).
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 czerwca 2004 r. w sprawie określenia warunków udzielania zezwoleń na zajęcie pasa drogowego (Dz.U. z 2016 r., poz. 1264).
- Uchwała Nr XVII/159/2020 Rady Miasta Biłgoraja z dnia 26 lutego 2020 roku w sprawie ustalenia wysokości stawek za zajęcie pasa drogowego dróg gminnych (Dz. Urz. Woj. Lub. 2020 poz. 1615).